Κυριακή 7 Απριλίου 2013

Ήττα με ψηλά το κεφάλι για τους Παίδες του ΚΑΣ Ν. Ραιδεστός(pics+videos)

ΚΑΣ Ν. Ραιδεστός-Μαντουλίδης(παιδικό)
Έπεσε η αυλαία σήμερα για τα παιδιά του Χρήστου Ρώσσιου, ύστερα από εξαιρετική πορεία, κατά την οποία κέρδισαν το σεβασμό όλων. Στον τελευταίο επίσημο αγώνα της χρονιάς απέναντι στα παιδιά των εκπαιδευτηρίων Μαντουλίδη, έπαιξε...
εξαιρετικό μπάσκετ, αντιστάθηκε σθεναρά, διεκδίκησε τη νίκη(2' και 50" πριν τη λήξη ήταν 60-56 το σκορ) και τελικά έχασε στις λεπτομέρειες τον αγώνα με 69-59.
Ο ΚΑΣ μπήκε στον αγώνα πολύ δυνατά και κατάφερε να προηγηθεί με 0-7 και 2-9. Το 10λεπτο τελείωσε με τον ΚΑΣ μπροστά με 11-13.

Στο 2ο 10λεπτο ο Μαντουλίδης κατάφερε να εξασφαλίσει διαφορά 10 πόντων(37-27), εξαιτίας κάποιων λανθασμένων αποφάσεων των διαιτητών, αλλά και λόγω κακών επιλογών των παικτών του ΚΑΣ.

Στο 2ο ημίχρονο και παρά τις προσπάθειες των παιδιών του ΚΑΣ το σκηνικό δεν άλλαξε. Ο Μαντουλίδης πήρε απ' τους ψηλούς του εύκολους πόντους ενώ από τον ΚΑΣ παρά την ευστοχία από μέση απόσταση, έλειψαν οι πόντοι από τα 6,75μ. Το 3ο δεκάλεπτο έκλεισε με 52-44 και το τελικό 69-59 αφήνει μια γλυκόπικρη γεύση στα παιδιά του ΚΑΣ, αφού είχαν να αντιμετωπίσουν μια ομάδα κατά πολύ ψηλότερη από τη δική τους και η οποία πρωταγωνιστεί με επιτυχία σε μόνιμη βάση σε όλες τις μεγάλες διοργανώσεις.

Πεποίθηση πάντως όλων των παιδιών και των ανθρώπων της ομάδας είναι, πως αν ο ΚΑΣ είχε αποφύγει σ' αυτή τη φάση τους 3 μεγάλους(ΠΑΟΚ, Μαντουλίδη, Άρη), τότε θα ήταν με σιγουριά η τέταρτη ομάδα του final 4 που θα γίνει σε λίγες μέρες.

Δεκάλεπτα: 11-13, 37-27, 52-44, 69-59
Διαιτητές: Σακαλής-Ταξιλταρίδης
ΜΑΝΤΟΥΛΙΔΗΣ (Γάκης): Κυρίδης, Τζάμος 3, Τάκης, Καμάρας 17(2), Καλαμπόκης 6, Δαλέσης 11, Τσιακίρης, Χρηστίδης 14, Αναστασιάδης 6, Χατζηπαπάς 4, Μητακίδης 8, Γαϊτανίδης.
Ν. ΡΑΙΔΕΣΤΟΣ(Ρώσσιος-Κιζιρίδης): Ραμφόπουλος 8(2), Λαζαρίδης 7, Φίλλιος 2, Χατζηγεωργιάδης 3, Λαγός 10, Τσολάκης 4, Ναλμπαντίδης, Ζαγορίτης 15(1), Μυλωνάς 10.